Čo je potrebné zvážiť pri stavbe PC?

tl;dr

Ak nechcete čítať celú encyklopédiu a len hľadáte radu ohľadom výberu komponentov pre stavbu nového PC, prípade upgrade staršieho, tento článok je určený pre Vás. V ďalších článkoch uvediem aj argumenty v prospech mojich tvrdení, avšak to už bude vo formáte čítania na dlhší večer.

  1. Procesor AMD vs Intel: Ak Vaše PC nepoužívate exkluzívne na hranie najnovších AAA titulov hier a nezáleží Vám na tom, či budete viesť rebríček benchmarkov v single core výkonnosti, zvoľte AMD Ryzen tretej generácie. V dnešnej dobe ťažko hľadať argumenty v prospech Intelu a preto aj ostatné rady nižšie sa budú primárne orientovať na AMD zostavy.
  2. Grafické karty založené na čipoch NVIDIA vs AMD: V high-end segmente (RTX 2080 a vyššie) nemá NVIDIA súpera. V mid-range segmente ponúka AMD lepší pomer výkon / cena (napr. pri RX 5700 XT). Pozor však na konkrétneho výrobcu a model karty, pretože medzi nimi existujú dramatické rozdiely.
  3. Do viacjadrových higher-end procesorov (Ryzen 7 3700X a vyššie) investujte len vtedy, ak PC väčšinu času používate na aplikácie, ktoré dokážu efektívne využiť väčší počet jadier procesora (napr. virtualizačné nástroje, rendering a pod.). Na hranie akýchkoľvek dnešných hier postačuje aj Ryzen 3 3300X, prípadne môj obľubenec Ryzen 5 3600, s ktorým zaiste ešte pár rokov vydržíte.
  4. Pamäte RAM kupujte v identických pároch a ideálne len jeden pár, aj keď Vaša základná doska obsahuje štyri sloty. V dnešnej dobe sa určite oplatí investovať aspoň do kapacity 16 GB (2x 8 GB moduly). Pamäte RAM vyberajte s čím vyššou frekvenciou. Ak nemáte záujem o vážny tuning, pri procesoroch Ryzen tretej generácie odporúčam pamäte s frekvenciou 3600 MHz, prípadne 3200 MHz. Najprv sa však ubezpečte, že Vaša základná doska danú frekvenciu podporuje. RAM moduly by sa v ideálnom prípade mali nachádzať na tzv. QVL zozname základnej dosky (Qualified Vendor List), ale nie je to nevyhnutnou podmienkou. Hneď na druhom mieste za frekvenciou odporúčam vybrať RAM s čo najnižšími tzv. primary timings. Pre zjednodušenie sa zamerajme len na CAS latency, často označovanú ako CL. V prípade 3600 MHz je „dobrá hodnota“ CL18 a nižšie; u 3200 MHz CL16 a nižšie.
  5. Uprednostnite PC skrinku zameranú na prúdenie vzduchu (airflow), ideálne s predným panelom v prevedení mesh. Nedostatočný alebo zle navrhnutý airflow v skrinke spôsobuje znížený výkon zostavy a v krajných prípadoch aj skracuje životnosť kritických komponentov. Žiaľ, väčšina vizuálne atraktívnych skriniek je v tomto smere navrhnutá úplne nevhodne. Môj osobný favorit v dobrom slova zmysle je „Phanteks Eclipse P400A“; ďalšia výborná voľba je „Lian Li Lancool II Mesh“; s prížmúreným okom aj „be quiet! Pure Base 500DX“.
  6. Základná doska: Hoci 3. generácia procesorov Ryzen dokáže teoreticky bežať aj na vybraných základných doskách so staršími chipsetmi B450 či X470, pri kúpe novej dosky odporúčam siahnuť už po novšom chipsete B550 či X570. Základnú dosku totiž nekupujete na rok ani dva a v tomto prípade je veľmi potrebné myslieť aj na prípadný budúci upgrade systému. Tu však okrem chipsetu opäť veľmi záleží na výrobcovi a konkrétnom modeli základnej dosky, pretože okrem výbavy (ako napr. počet USB portov, debug LEDs, RGB header atď.) je najdôležiteším komponentom základnej dosky tzv. VRM (Voltage Regulation Module). Od použitého VRM priamo závisí, či vôbec alebo ako stabilne dokáže doska pracovať s výkonnejšími procesormi, ako veľmi sa pritom zahrieva, atď. Ak je na retail krabici od dosky uvedené, že využíva tzv. japonské kondenzátory (Japanese capacitors), je to dobrý znak, pretože práve nekvalitné elektrolytické kondenzátory často spôsobujú predčasnú „smrť“ systému.
  7. Zdroj býva najviac prehliadaným komponentom v zostave, hoci nekvalitný zdroj môže spôsobiť nestabilitu systému a v krajnom prípade aj skracuje jeho životnosť. Vždy vyberajte zdroj od overených značiek (hoci aj známe značky si ich často nechávajú vyrábať u tretej strany), ďalej zvoľte dostatočný príkon zdroja (v prípade mid-range systémov aspoň 500 W) a čím vyššiu účinnosť (aspoň Bronze 80+) pre nižšie teploty a spotrebu. Japonské kondenzátory sú aj pri tomto komponente výbornou investíciou.
  8. Chladenie procesora, grafickej karty a VRM: Začnime tentokrát od konca. Základom úspechu je skrinka navrhnutá s dôrazom na airflow, vrátane rozumného manažmentu káblov. Ďalej je to kvalitný VRM na základnej doske s dobre vyriešeným chladičom a umiestnenie a vhodný dizajn chladenia grafickej karty už od výroby. Ak sú tieto parametre splnené, určite nepotrebujete dodatočné chladenie (tobôž vodné!), ak sa len nechystáte na extrémne pretaktovanie. Čo sa procesora týka, ten síce teoreticky dokáže fungovať aj s pribaleným Wraith Sealth chladičom v prípade Ryzen 5 3600, avšak pri zvýšenej záťaži ho tento chladič nedokáže dostatočne chladiť, čo automaticky spôsobuje pokles výkonu. Nie je to žiadna dráma z hľadiska životnosti procesora; rozhodne však odporúčam kúpu kvalitného chladiča na vzduch, alebo v prípade high-end procesorov (Ryzen 9 3900X a vyššie) aj AIO vodného chladenia.
  9. Dátové úložisko: Ak si máte vybrať medzi HDD a SSD, jednoznačne sa prikloňte k SSD. SSD je však stále relatívne drahá záležitosť, preto sa zvyknú obidve technológie kombinovať. V tomto prípade použijete SSD s nižšou kapacitou (najmenej však 256 GB) na operačný systém (a možno jednu, dve väčšie aplikácie, ktoré sú náročné na I/O operácie). Na ostatné dáta, pokojne aj na hry, zasa použijete HDD s vyššou kapacitou. Čas načítania hry sa síce adekvátne zvýši, ale je to rozumný kompromis, pretože počas aktívneho hrania, s výnimkou načítavania nového levelu a pod., hra s diskom až tak intenzívne nepracuje. Čo sa týka technológie SSD, odporúčam zainvestovať a kúpiť tzv. NVMe (niekedy označované aj ako PCIe) SSD namiesto SATA, ak ho Vaša základná doska podporuje. Tieto SSD sú vyhotovené v miniatúrnom formáte M.2, avšak pozor, nie všetky M.2 disky sú a priori NVMe. A ak je to možné, vyhnite sa SSD založeným na technológii QLC (Quad Level Cell) a uprednostnite radšej menší disk s technológiou TLC (Triple Level Cell). Odvďačí sa vám vyššou rýchlosťou a najmä životnosťou.
  10. Monitor síce nesúvisí priamo s výkonom PC, očividne však tvorí najdôležitejší prvok pri interakcii s človekom. Ak nie ste profesionálny hráč hier, uprednostnite IPS panel s čo najväčším pokrytím RGB spektra, s čo najvyšším jasom a tiež s čo najkratšou odozvou (aby sa aj na ňom dalo niečo zahrať). Ak Vám to rozpočet dovolí, siahnite rovno po 4K monitore, alebo aspoň 1440p. Ak ste hráč a až tak Vás netrápi vernosť podania farieb na monitore, poobzerajte sa po technológii VA, príp. TN. Obidve majú svoje chyby, avšak čo sa týka odozvy, sú na tom výrazne lepšie ako štandardné IPS panely. Existujú síce aj veľmi kvalitné IPS displeje s veľmi nízkou odozvou (napr. 1 ms v prípade LG Nano Cell), avšak za tie si poriadne priplatíte. Obnovovacia frekvencia 60 Hz väčšine ľudí stačí; vášnivým hráčom FPS hier odporúčam aspoň 100 Hz.
Share this post:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *